Verminderen van eigen vermogen (3:97 lid a)
Een verzekeraar heeft een vvgb nodig om het eigen vermogen te verminderen door kapitaal terug te betalen of reserves uit te keren of een dividenduitkering te doen. Deze vvgb-plicht geldt alleen als de verzekeraar op het moment van deze terugbetaling of uitkering niet voldoet aan het solvabiliteitskapitaalvereiste. Of als wordt voorzien dat de verzekeraar in de komende twaalf maanden niet (meer) aan deze vereiste kan voldoen.
Beursgang (3:97 lid b)
Een verzekeraar heeft een vvgb nodig als het de kapitaalstructuur wil wijzigen door de indiening van een verzoek tot toelating tot de handel op een gereglementeerde markt van aandelen of andere effecten waaraan zeggenschap verbonden is.
De vvgb voor beursgang geldt per 1 januari 2025 en is daarmee de meest recente aanpassing van art. 3:97 Wft.
Beoordelingscriteria van DNB
De VVGB-aanvraag van een verzekeraar wordt door DNB beoordeeld aan de hand van de in artikel 3:101 Wft opgenomen beoordelingscriteria. Deze toetsingscriteria gaan over de solvabiliteit, een gezonde en prudente bedrijfsuitoefening en de vraag of de handeling zou kunnen leiden of zou leiden tot een ongewenste ontwikkeling van de financiële sector.