Odi switi sma,
Dank u wel dat ik hier mag zijn bij dit bijzondere moment.
Van harte feliciteer ik namens De Nederlandsche Bank de Stichting Vrienden van het Elisabeth Samson Huis met het afronden van de restauratie. Ik feliciteer iedereen die dit mogelijk heeft gemaakt. En ik feliciteer u als Surinaamse gemeenschap.
Het Elisabeth Samson Huis is een belangrijk monument voor Paramaribo en voor de Surinaamse geschiedenis. In 2021 verkeerde het huis nog in vervallen staat. En kijk nu!
We kennen allemaal het bijzondere en inspirerende verhaal over het leven van Elisabeth Samson. Toen de slavernij op een hoogtepunt was wist zij als vrije zwarte vrouw uit te groeien tot de rijkste vrouw van Suriname. Op eigen kracht, door eigen zakelijk succes.
Mevrouw Cynthia McLeod, u heeft dit uitvoerig onderzocht en geboekstaafd. Onder andere in uw roman De Vrije Negerin Elisabeth, Gevangene van Kleur. U heeft uw ongelooflijke kennis van de Surinaamse geschiedenis en de slavernij gedeeld met velen, waaronder generaties scholieren. En u heeft u, ondanks uw hoge leeftijd, samen met vele anderen onvermoeibaar ingespannen voor de restauratie van het Elisabeth Samson Huis. Dit prachtig gerenoveerde huis zal nog heel lang in uw geest generaties kunnen inspireren.
We zijn bij DNB blij dat we financieel hebben mogen bijdragen aan de restauratie van het huis, het museum, en het educatieve programma. Die bijdrage is een van de projecten die we, in overleg met nazaten van tot slaafgemaakten, de afgelopen jaren zijn gestart.
Uit onderzoek was gebleken dat vroegere directeuren van DNB op verschillende manieren betrokken zijn geweest bij slavernij. DNB heeft bij monde van mijn voorganger daarvoor in 2022 excuses gemaakt. Maar we hebben toen ook geconcludeerd dat alleen excuses niet voldoende zijn. De slavernijgeschiedenis werkt nog steeds door in het heden. Verantwoordelijkheid aanvaarden voor het aandeel in die donkere bladzijde van de geschiedenis betekent ook een bijdrage leveren aan het verminderen van de doorwerking van die gevolgen. Dat is wat we als DNB nu aan het doen zijn.
Moge dit prachtige pand en de educatieve mogelijkheden die het biedt bijdragen aan de heling van oude wonden, aan een groter begrip van de Surinaamse geschiedenis, en aan de sociale en culturele harmonie in dit prachtige land.
Nogmaals: gefeliciteerd!