Waarschuwing: oplichters actief! Oplichters bellen of e-mailen u en doen alsof ze van De Nederlandsche Bank zijn. Ga hier niet op in! Wij bellen of e-mailen u nooit. En wij vragen u nooit om gegevens of om geld over te maken. Lees meer

Crimineel geld dat verdwijnt — en schoon weer opduikt

Podcast

Sporttassen vol met geld, verdiend met drugshandel of andere criminele activiteiten. Het komt voor. Maar witwassen gebeurt meestal met allerlei slimme, haast onzichtbare constructies. Banken, justitie en toezichthouders proberen het tegen te gaan. Hoe? Dat hoor je in deze podcastaflevering.

Gepubliceerd: 01 juli 2026

Podcast Witwassen en Schaduwbanken

Dirk van Leeuwen, al jaren actief in de aanpak van financiële criminaliteit bij het Openbaar Ministerie (OM) en nu bij DNB, legt uit hoe belangrijk die strijd is. Want elk witwasschandaal tast het vertrouwen in de financiële sector aan. Financiële instellingen zoals banken hebben een belangrijke rol. Als zij aanwijzingen van witwassen hebben, maken ze daar melding van bij de Financial Intelligence Unit. Daarna volgt verder onderzoek vanuit politie en OM. DNB benadrukt dat de maatregelen van de financiële instellingen proportioneel moeten zijn: minder controle waar de risico’s op witwassen laag zijn, voldoende als de risico’s groot zijn.

Bij het witwassen wordt ook gebruik gemaakt van ondergronds bankieren. Van Leeuwen in de podcast: ‘Je hebt een berg met contant geld waar je ergens mee naar toe moet en je wilt het ook nog een keer uitgeven.’ Daar helpen de ondergrondse bankiers bij: ze nemen het geld hier in en keren het elders in de wereld uit. Zo worden enorme hoeveelheden geld illegaal verplaatst.

Benieuwd hoe dat werkt en wat er nodig is om dit tegen te gaan? Luister naar de podcast en ontdek de verborgen wereld achter witwassen.

KYC-officers

De rubriek De Prijsvraag gaat dit keer over KYC-officers. DNB-toezichthouder Gülay Keser vertelt waarom deze bankmedewerkers zo belangrijk zijn.

Beluister het allemaal in aflevering 13 van onze podcast De Nieuwe Schatkamer van De Nederlandsche Bank.

Crimineel geld dat verdwijnt — en schoon weer opduikt

Gast: Dirk van Leeuwen (DNB)
Presentatie: Dorinde Meuzelaar, Ruud Slotboom, Sofoula Schalkwijk 
Montage: Ruud Slotboom

Ontdek gerelateerde artikelen