Waarschuwing: oplichters actief! Oplichters bellen u op met een telefoonnummer van DNB en zeggen dat ze bij DNB werken. Wij bellen u nooit. Ga hier nooit op in. Lees meer

11-05-2026 Nieuwe versie Verzekeraars Nationale Staten Taxonomie 3.1.0

Toezichtrapportages

Gepubliceerd: 11 mei 2026

Op 11 mei heeft DNB een nieuwe versie (3.1.0) van de Nationale Staten taxonomie gepubliceerd. In deze versie zijn templates voor zorgverzekeraars aangepast in lijn met de consultatie en de afspraken met Zorgverzekeraars Nederland. Zie voor meer informatie hierover: Uitkomst Consultatie Logfile nationale staat zorg | De Nederlandsche Bank

Deze aangepaste templates worden vanaf boekjaar 2026 (referentiedatum 31 december 2026) van kracht.

Voor alle verzekeraars geldt dat de Nationale staten vanaf deze periode met versie 3.1.0 gerapporteerd dienen te worden, dus ook als de gewijzigde templates niet van toepassing zijn. Dit betreft alle entrypoints: jaarlijkse rapportage {VNS-JR}, Business Model Analysis Leven {BMAL}, Business Model Analysis Schade {BMAS}, Business Model Analysis Zorg {BMAZ}, Business Model Analysis Herverzekeraar {BMAH}, Kapitaalgeneratie levensverzekeraars {KGL}, UFR LTG jaarlijkse rapportage {UFR-JR}, UFR LTG kwartaalrapportage {UFR-KW}.

De inhoudelijke wijzigingen hebben betrekking op de jaarlijkse rapportage en omvatten:

  • Rapporteren van de ontvangen en (nog) niet ontvangen Vereveningsbijdrage Zvw op zowel Ex-ante als Ex-post basis op template T1A via een gesloten z-as.
  • Technische Voorziening Schade Basisverzekering, exclusief ex-post op template T1B.
  • Toevoeging van Bewuste premie op- en afslagen basisverzekering op template T1D.

De nieuwe versie van deze taxonomie is geschikt gemaakt voor het rapporteren in xBRL-CSV, maar blijft ook compatibel met het bestaande xBRL-XML format. Beide formats kunnen dus ingediend worden. Daarnaast blijft voor alle templates een Excel-conversiemodule beschikbaar via Mijn DNB - Dienst Rapportages, die de rapportages naar XBRL converteert. Dit is ongewijzigd ten opzichte van de huidige rapportages. 

Met de invoering van xBRL-CSV wijzigt de manier waarop De Nederlandsche Bank (DNB) Filing Indicators controleert. Zie voor meer informatie hierover dit bericht.

Op de xBRL-CSV leveringen worden de EBA-CSV Filing Rules toegepast. Deze Filing Rules zijn hier te vinden: EBA Filing Rules

Alle specificaties van de Nationale Staten zijn beschikbaar op: Verzekeraars (dnb.nl). De bestanden van de taxonomie en templates kunt u downloaden onder het kopje Nationale Staten – Specificaties.

Ontdek gerelateerde artikelen