Boete voor bunq B.V. wegens onvoldoende cliëntenonderzoek

Handhavingsmaatregelen

De Nederlandsche Bank (DNB) heeft op 6 mei 2025 een bestuurlijke boete van 2,6 miljoen euro opgelegd aan bunq B.V. (bunq) vanwege ernstige tekortkomingen in haar anti-witwascontroles gedurende de onderzochte periode van januari 2021 tot en met mei 2022.

Gepubliceerd: 25 augustus 2025

Singelgracht met boot

Kern van het boetebesluit

 

  • Banken spelen een cruciale rol in de strijd tegen ondermijnende criminaliteit vanwege hun unieke toegang tot financiële informatie en transactiestromen. Juist daarom is het van belang dat zij effectieve anti-witwascontroles uitvoeren om de financiële sector schoon te houden.

  • DNB heeft onderzoek verricht naar de wijze waarop bunq deze voortdurende controle uitoefent op haar cliënten en de door hen verrichte transacties in dossiers die bunq als hoog risico heeft aangemerkt.

  • DNB legt een bestuurlijke boete op, omdat bunq in vier cliëntendossiers onvoldoende opvolging gaf aan signalen en onregelmatigheden betreffende de cliënten, waardoor witwasrisico’s niet of niet tijdig werden gezien. bunq had onvoldoende zicht op de cliënten en hun transacties. Gezien de ernst van de waargenomen tekortkomingen in deze dossiers acht DNB beboeting nodig en passend.

Poortwachter

De aanpak van witwassen heeft prioriteit bij de overheid, omdat het van groot belang is voor de effectieve bestrijding van allerlei vormen van ernstige criminaliteit. Het versluieren van de criminele herkomst van opbrengsten van misdrijven stelt daders van deze misdrijven in staat om buiten het zicht en bereik van de opsporingsinstanties te blijven en ongestoord van het vergaarde vermogen te genieten. De Wet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (Wwft) heeft als doel dat ons financiële stelsel niet wordt misbruikt voor witwassen en terrorismefinanciering. Banken fungeren op grond van deze wet als poortwachters en zijn verplicht tot het uitvoeren van anti-witwascontroles. Dat betekent dat banken dienen te weten wie hun cliënt is, waar het geld van de cliënt vandaan komt en wat de cliënt met het financiële product, bijvoorbeeld een bankrekening, gaat doen. Als cliënten eenmaal geaccepteerd zijn, moet de bank hen doorlopend monitoren en ongebruikelijke transacties melden bij de overheid (Financial Intelligence Unit, FIU-NL) zodat opsporingsdiensten verdachte transacties verder kunnen onderzoeken. Banken mogen dit onderzoek risicogebaseerd uitvoeren, dat wil zeggen dat bij cliënten met een hoog risico meer onderzoek zal moeten worden gedaan dan bij cliënten met een laag risico.

Overtreding

DNB heeft onderzoek gedaan naar de wijze waarop de naleving van de Wwft is vormgegeven bij bunq. Als onderdeel van het onderzoek heeft DNB beoordeeld hoe bunq haar risico’s op het faciliteren van witwassen en financieren van terrorisme analyseert en beoordeelt. Daarnaast zijn cliëntendossiers en transactiemonitoring-alerts horend bij deze dossiers onderzocht. Ten slotte zijn interviews met relevante betrokkenen van de bank gehouden.

Uit de onderzochte hoogrisicodossiers is gebleken dat bunq daarin tekortschoot in de opvolging van alerts uit haar transactiemonitoring. Hierdoor werden signalen van mogelijke financiële criminaliteit niet of onvoldoende diepgaand onderzocht. Daarnaast kon bunq niet aantonen waarom transacties met vergelijkbare kenmerken in het ene geval wél en in het andere geval níet werden gemeld bij FIU-NL. Daardoor bestond het risico dat ongebruikelijke transacties niet of te laat werden opgemerkt en niet of niet tijdig werden gemeld. Tekortkomingen in transactiemonitoring kunnen ertoe leiden dat criminele geldstromen ongehinderd doorgaan.

In de vier dossiers waarop de bestuurlijke boete van DNB is gebaseerd, heeft bunq dus een gebrekkige voortdurende controle uitgeoefend. bunq had onvoldoende zicht op de cliënten en hun transacties. Gezien de ernst en omvang van de tekortkomingen in deze dossiers acht DNB de opgelegde boete noodzakelijk en passend.

Boete vanwege de ernst van de gemaakte fouten

DNB heeft in de periode van 2018 tot en met 2023 meerdere onderzoeken uitgevoerd bij bunq naar de naleving van de Wwft. Tijdens deze onderzoeken heeft DNB diverse overtredingen van de Wwft vastgesteld, die bij herhaling ernstig en verwijtbaar bleken te zijn. DNB heeft daarom eerder al handhavend opgetreden, onder meer met een boete. Dit heeft echter niet geleid tot het duurzaam naleven van de Wwft door bunq. De instelling heeft na de eerdere onderzoeken van DNB onvoldoende voortgang geboekt in de naleving van haar wettelijke verplichtingen in het kader van de Wwft. DNB rekent bunq de huidige overtreding van artikel 3, lid 2, sub d van de Wwft dan ook zwaar aan en kiest ervoor om deze overtreding punitief te bestraffen. 

De handhavingsaanpak van DNB is primair gericht op naleving van de wet. Daarnaast geldt dat hoe ernstiger en verwijtbaarder de overtreding is, hoe eerder DNB een boete oplegt. Dit is maatwerk. Verder geldt dat rekening is gehouden met de omvang en draagkracht van bunq. Bovendien is in het voordeel van bunq meegewogen dat de bank na het meest recente onderzoek van DNB een herstelprogramma om de gesignaleerde tekortkomingen te adresseren heeft afgerond. 

Bezwaar

bunq heeft bezwaar gemaakt tegen het boetebesluit. De bezwaarprocedure loopt nog. 

Lees hieronder het volledige boetebesluit, met uitzondering van vertrouwelijke gegevens. Journalisten kunnen voor meer informatie contact opnemen met Ivo Bökkerink: i.j.w.bokkerink@dnb.nl  of 06 – 11 40 52 02 en Ezra Malko: e.a.malko@dnb.nl of 06 – 50 01 26 91.

Actuele stand van zaken (update 25 augustus 2025)

Een besluit wordt definitief als hiertegen geen rechtsmiddelen zijn ingesteld. Belanghebbenden kunnen tot zes weken na bekendmaking van het besluit bezwaar maken. Tegen de beslissing op bezwaar kan tot zes weken beroep bij de rechtbank worden ingesteld. Tegen de uitspraak van de rechter kan hoger beroep worden ingesteld bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Indien niet wordt overgegaan tot het instellen van bezwaar, beroep of hoger beroep, is het besluit onherroepelijk. In de tabel leest u de actuele stand van zaken van dit besluit.

Tabel Boete voor bunq B.V.

Bestuurlijke boete Wwft bunq B.V.

753KB PDF
Download Bestuurlijke boete Wwft bunq B.V.

Ontdek gerelateerde artikelen